reklama

Luxus

Luxus - prepych, nadhera, velkolepost, honosnost, uplne vynimocna dokonalost v sposobe zivota, byvania, obliekania a pod. Synonyma: bohatstvo, komfort, nadbytok, pohodlie, prebytok, prosperita, Luxusny - vynikajuci, najvyssej kvality

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Slovnik cudzich slov je sikovna vec. Dokaze, ze aj slova pouzivane v kazdodennom zivote nie su rydzo slovenske a maju svoj ekvivalent, synonymum (co su tiez cudzie slova, ekvivalent = rovnaka alebo zodpovedajuca hodnota, synonymum = slovo rovnakeho alebo velmi podobneho vyznamu, suznacne slovo). Ked sa don clovek trocha zahlbi, nadabi na zaujimave vyklady a popri zisteni vyznamu toho cudzieho si uvedomi, kolko krasnych a vystiznych slov ma nas vlastny jazyk.

Slova su vytvorene, aby popisovali veci viditelne i neviditelne, charakterizovali pocity, vnemy. Su sucastou ludskych tvorov, ktori vdaka nim maju moznost dorozumiet sa, priblizit jeden druhemu svoju subjektivnu realitu (subjektivita = osobny nazor alebo stanovisko; predpojatost, neschopnost vecneho posudenia; posudzovanie vsetkeho z hladiska vlastneho ja;; realita = skutocnost, nehnutelnost), po nasom, osobnu skutocnost.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu, ze sa to ludom celkom dari, zatial prezili, predsa nastanu situacie, ked slova na vyjadrenie sa nestacia, dokonca mozu byt zavadzajuce (a to i v pripade, ze dorozumievajuci sa jedinci rozpravaju rovnakym jazykom, z tohto predpokladu nateraz budem vo svojej uvahe vychadzat). Zavisi to od miery dohody a empatie (empatia = vcitenie sa do pocitov ineho cloveka). A samozrejme isteho zovseobecnenia, pretoze existuju vynimky, napriklad ludia slepi, hluchi alebo inak dvojito oddeleni od ostatnych - no nie menejcenni, do ktorych sveta sa prenika tazsie a niektore slova pre nich nemaju vyznam, ci predstavuju nieco uplne ine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V priebehu vekov sa ludia dohodli co znamena napriklad cervena, strom alebo burka (s dlhym u), no pri slovach laska, cest (s makcenom na c a t), ci stastie akoby nevedeli najst spolocnu rec. Zaujimave je, ze pri vyjadreni negativnych pojmov (negativny = zaporny, odmietavy; odporujuci), napriklad zavist, zlost, zrada, tento problem nevyvstava. Zda sa, ze veci pozitivne (pozitivny = kladny, prisvedcujuci; skutocny, vecny, urcity, zisteny, dokazany; s kladnym nabojom) su omnoho subjektivnejsie, osobnejsie, vlastnejsie.

Pozrime sa napriklad na slovo luxus. Ako uvedene hore, jedna sa o prepych, nadheru. Ked sa povie luxus, vacsina si predstavi jachtu, vilu, zlato, znackove oblecenie. Avsak pre ineho moze byt prepychom cas straveny s rodinou, pokojna prechadzka v tichom prostredi, samota. Dalsi ludia si predstavia dobre jedlo, pricom to nemusi znamenat kaviar so sampanskym, ale napriklad jedlo, nesmrdlave od odpadkov. Topanky, ktore by pred nimi nenosil niekto iny. Pocit, ktory netlaci na hrudi, ked sa musia rozhodnut, ktore z ich deti moze studovat. Vzdy je to nieco, co clovek nema a chcel by.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slova mozu pomoct priblizit inym vlastnu skutocnost. Zavisi to od miery dohody a empatie. Opakujem zamerne. Mozno sa mi podarilo popchnut vas k premyslaniu o tom, co povazujete za luxus. K premyslaniu o tom, co nemate a chceli by ste, co mate, ci si to vazite a ci vsetko z toho naozaj potrebujete. A ak to nepotrebujete, ci to nahodou nepotrebuje iny ludsky tvor. A ak to nepotrebujete ani vy, ani nikto iny, ci nie je nacase sa toho zbavit, odpratat nahromadene veci a predsudky z cesty za vasimi snami.

Chce to istu davku odvahy, spytat sa: 'Potrebujete nieco, mozem vam pomoct?' Riziko odpovedi je velke. Avsak prvy, koho by sa mal clovek spytat, je on sam. Potrebujem nieco, mozem si pomoct? Co chcem a co nechcem? Aky chcem byt a aky nie? Co chcem robit, co nie, a co nechcem aby robili ini mne (a nerobim to nahodou aj ja niekomu)? Clovek znaly sam seba sa skor dokaze vcitit do pocitov inych. Mozno si treba dopriat luxus sebauvedomenia, aby sa stratilo falosne samaritanstvo, aj izolacia nezaujmu (samaritanstvo = preukazovanie milosrdenstva a pomoci druhym). Mozno treba nahliadnut pod povrch vlastnej koze, aby sme zistili, ze sme si podobni, hoci jedinecni. Ze sme jedinecni, hoci podobni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ospravedlnujem sa za sms kvalitu tohto prispevku, pouzity pocitac nema slovensku klavesnicu. Zda sa, ze aj interpunkcia moze byt niekedy luxus.

Na vysvetlenie cudzich slov bol pouzity zdroj: http://slovnikcudzichslov.eu/

Veronika Cimenci

Veronika Cimenci

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek. Žena. Slovenka. Čitateľka. Pisateľka. Moje meno je Çimenci (číta sa Čimendži). To len pre poriadok. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu