Štyri

Autor: Veronika Cimenci | 3.1.2012 o 16:05 | Karma článku: 2,88 | Prečítané:  434x

Hárok papiera. Je biely a nepopísaný, a zdanlivo je to všetko, čo o ňom možno povedať. Zdanie však klame, či skôr odvádza našu pozornosť. Papier je relatívne moderný vynález, predtým sa používali pergameny, kože, drevené, bridlicové, či hlinené tabuľky. Avšak aj tie mali s týmto hárkom spoločnú jednu vec, niečo, čo je podmienené inteligenciou človeka a jeho snahou o praktickosť.

Sú to štyri rohy. Hoci sa za najvýznamnejší vynález civilizácie často označuje koleso, je to práve pravý uhol, ktorý dal základ svetu, aký poznáme dnes.Vďaka pravým uhlom staviame naše domy, vkladáme do nich okná a dvere, všetko pekne pravouhlé, do seba zapadajúce a viac-menej uniformné. Poďme však v úvahách trocha ďalej. Ktorý plošný útvar má všetky uhly pravé? Štvorec a obdĺžnik. A koľko uhlov má štvorec, či obdĺžnik? Štyri.

Mnoho vecí okolo nás obsahuje toto číslo. Samotná štvorka predstavuje stabilitu. Väčšina stolov a stoličiek má štyri nohy, pretože sa to v priebehu vekov osvedčilo. Váha je rozložená rovnomerne a šanca prevrátenia je minimalizovaná. Autá majú štyri kolesá. Predtým mali štyri kolesá vozy. Tiež sa to osvedčilo. Spomínané okná a dvere majú štyri rohy. Dajú sa ľahko vyrobiť a v prípade potreby naukladať na seba. My ľudia radi stohujeme a tomu najviac vyhovujú štvorhranné objekty. V skutočnosti celý priestor okolo nás dokážeme definovať štyrmi pojmami. Hore, dole, vpravo, vľavo. A potom  sú tu štyri svetové strany. Štyri základné elementy, voda, zem, oheň, vzduch. Štyri základné stavebné prvky nášho sveta, vodík, uhlík, kyslík, dusík, ktoré svojím spôsobom zodpovedajú elementom (vodu tvorí vodík a kyslík - 2 ku 1, zem je charakterizovaná uhlíkom, aby oheň horel, je potrebný kyslík a dusík tvorí 70% našej atmosféry). Variabilitu DNA a s ňou zápis genetickej informácie umožňujú štyri (a práve štyri) bázy, adenín, tymín, cytozín, guanín. Na suchu žijúce zvieratá, od obojživelníkov vyššie, majú štyri končatiny, dokonca aj človek. Pokiaľ sa im niečo nestane. Sú štyri základné farby, vzájomne doplnkové: žltá - modrá, zelená - červená. Čo ešte? Štyri ročné obdobia, štyri sviečky na adventnom venci, aj deň možno rozdeliť na štvoro: ráno, deň, večer, noc.. 

A potom sú štyri základné potreby človeka. Predstavte si malé bábätko a zamyslite sa, čo mu stačí ku šťastiu. Máte to? Teplo, sucho, potrava a láskyplná náruč. Čo z toho nám - veľkým chýba? Ak nič, prečo nevieme byť sťastní? Veď stačia iba štyri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.


Už ste čítali?